9 Ocak 2009 Cuma

Coğrafya


Sofuhalil Köyü; Marmara Bölgesi'nin Trakya bölümde yer alır. Kırklareli'nin Babaeski ilçesine bağlıdır. Köy, ilçe merkezinden 6 kilometre uzaklıkta, güneye doğru eğimli bir saha üzerinde kurulmuştur. Köyün yerleşim yeri deniz seviyesinden yaklaşık 80 metre yüksekliktedir. Sofuhalil Köyü; 8600 dekar tarım arazisi ve 4000 dekar mera alanına sahipir.

Sofuhalil Köyü sıcaklık, yağış ve diğer iklim elemanları bakımından Marmara Bölgesi'nin Güney kesiminin tümünde hakim olan Akdeniz makro klimasına dahil olmakla beraber, yağışlı Karadeniz iklimi arasında bir geçiş şeklini yansıtır. Köyün iklimine ait özellikleri belirtmek için köye en yakın merkez olan Babaeski Meteoroloji İstasyonu rasatlarından faydalanılmıştır. Sofuhalil Köyü ve çevre köylerin mevsimlere göre sıcaklık ortalamaları şöyledir:
İlkbahar 12.1, yaz 24.3, sonbahar 16.2, kış 5.4 derecedir. Yıllık ortalama sıcaklık 14.2 derecedir. Köy ve çevresinde genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlıdır. Yıllık ortalama yağış miktari 565.5 mm civarındadır. Bunun yaklaşık yüzde 65'i kış ve sonbahar aylarında düşer. Temmuz ve Ağustos aylarında yağış yok denecek kadar azdır. 1996 yılı eski yıllara göre çok daha kurak geçmiştir. Trakya kesiminde kışların çok sert ve yağışlı geçtiği bir gerçektir. Kış yağışları genellikle Ocak ve Mart ayları arasında görülür. Yılın ortalama 10 gününde yerler kar ile örtülüdür. Rüzgar genelde kuzey (yıldız) ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerinden eser. Yıllık ortalama Rüzgar hızı 4.4 m/sec.'dir. Rüzgar hızının en yüksek (4.9m/sec) olduğu ay Hazirandır.

Hiç yorum yok: